grudnia 22, 2010

UWARUNKOWANIA ROZWOJU ANIMACJI SPOŁECZNO - KULTURALNEJ

"Animacja jest sposobem działania, który prowadzi do pobudzenia życia kulturalnego jednostek i zbiorowości; zachęca, aktywizuje jednostki, grupy, środowiska, społeczności do  samodzielnego projektowania i realizowania działań zorientowanych na realizację ich własnych potrzeb kulturalnych korelujących z  wartościami."

Animacja jawi się jako  koncepcja przemiany życia osobistego i społecznego. Pomoc w powstawaniu nowej osoby i wspólnoty  – pisze M. Kopczyńska – można uznać za najbardziej ogólne  i podstawowe założenie pracy animacyjnej, a zarazem za jej cel formułowany na najwyższym poziomie ogólności.
Animacja jawi się jako praktyka pobudzania aktywności ludzi w ich dążeniu do osiągnięcia autonomii jednostkowej i grupowej.   

Rozwój animacji społeczno – kulturalnej warunkują więc trzy procesy: proces demokratyzacji społeczno – politycznej (reakcja na funkcjonowanie scentralizowanego państwa),  proces powrotu do “utraconych rajów kultur małych społeczności” (reakcja na unifikacyjne rezultaty kultury masowej) oraz proces przemiany w sferze wartości i postaw człowieka. Ich skutkiem jest  ożywienie jednostkowych i grupowych dążeń  do osiągnięcia autonomii, które przejawia się w swobodnej aktywności społecznej i kulturalnej podmiotów, w ich samorządności; ożywienie tendencji do samoorganizacji społecznej; wzmocnienie tożsamości, swoistości wspólnot lokalnych, kultur grup typu face – to – face.

źródło: A. Schindler: Czym jest animacja społeczno - kulturalna?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz